Ajanvaraus

Tapahtumat

Kauppa

Sunnuntai 13.9. - Kinkkukisan tuloksia ja lähiruokapäivää

Munkkeja ja omenapiirakkaa - lähiruokaa eikö vaan?

Eilen käynnistyi syksyn kinkkukisakausi yhteistyössä Metsärannan lihan kanssa. Kolmen mailan pistebogey kisassa oikeat mailavalinnat osuivat kohdilleen ainakin Kukkosen Timolla ja Kylä-Markulan Olli-Pekalla jotka varmistivat molemmat 36 pisteen tuloksella itselleen kauden ensimmäiset joulukinkut. Kilpailun tulokset löytyvät tästä.

Kinkkukisakauden aloitus sopii hyvin juuri tähän viikonloppuun myös siltä osin että samaisessa ajankohdassa vietetään kansallisia lähiruokapäiviä, nyt jo 10. kertaa.
Metsärannan lihan valikoimasta löytyvät tuotteet sisältävät omalla tilalla, rauhallisessa ympäristössä varttunutta viljapossua sekä villinä ja vapaana kasvanutta Metsärannan peuraa. Kinkkuja on palkintoina meillä syksyn aikana viikottain järjestettävissä kisoissa ja mikäli liikutte Punkalaitumen suunnilla, kannattaa poiketa myös tilamyymälässä!

Meillä lähiruoaksi voidaan varmasti nimetä myös päivittäin valmistuvat leivonnaiset, tänään Klubitalon kahvilasta mm. omenapiirakkaa jonka pääainesosa suoraan rangen omenapuusta sekä tietenkin myös herkulliset vasta paistetut munkit!

Tulossa on leppoisaa syyskuista sunnuntai golfkentällä. Säätila on pilvipoutainen ja suhteellisen lämmin joten aivan kelpo golfpäivä on luvassa, tervetuloa!